Druz İş Sağlığı Uzmanı | SQL Server Nedir?
Yazılım
SQL Server Nedir?

Microsoft SQL Server‘ın ne olduğunu öğrenmeden önce Veritabanı kavramını açıklayalım. Çünkü SQL Server içerisinde bu kavramı pek çok kez kullanacağız.

VERİTABANI NEDİR?
Veritabanı, düzenli veriler topluluğudur. Geniş anlamıyla birbirleri ile ilişkili verilerin tekrarına yer vermeden çok amaçlı olarak depolanmasına olanak sağlayan yapıya veritabanı denir.
 
SQL NEDİR?
SQL (Structured Query Language), ilişkisel veritabanı yönetim sistemlerinden veri almak, veritabanında bulunan veriyi düzenlemek veya sisteme veri girişi yapmak için kullanılan en popüler sorgulama dilidir. SQL temelde, nesne-ilişkili (object-relational) veritabanı yönetim sistemlerini desteklemek için tasarlanmıştır. 

SQL SERVER NEDİR?

Veritabanı kavramımızı kısaca tanımladıktan sonra şimdi asıl konumuz olan SQL Server’ın ne olduğunu ve ne işe yaradığını görelim.
 
Microsoft SQL Server en çok kullanılan veritabanı sunucu yazılımıdır. Veritabanlarının oluşturulmasını ve yönetilmesini sağlayan kurumsal çaplı Veritabanı Yönetim Sistemidir. Dünyada en yoğun kullanılan yönetim sistemi SQL Server’dır. SQL Server’ı kullanarak verilerinizi dilediğiniz şekilde yönetebilir ve Stored prosedürleri kullanarak çok sayıda ve komplike sonuçlar döndürebilirsiniz. Böylece istediğiniz verileri raporlayarak elde edebilirsiniz.
 
SQL Server ilgili yüzeysel olarak bilgi verdik. Şimdi de SQL Server sürümlerine bir göz atalım;
 
Microsoft SQL Server Enterprise Edition: En geniş SQL Server sürümüdür. 32 İşlemci deseteği ve 64Gb RAM desteği sağlamaktadır. Yedek sunucu gibi gelişmiş özellikler sunar.
Microsoft SQL Server Standart Edition: Küçük ve orta ölçekli kuruluşlar için geliştirilmiş SQL sürümüdür. 32 Tb disk, 4 işlemci ve 2Gb RAM desteği sunar.
Microsoft SQL Server Personal Edition: SQL Server’ın bu sürümü sunucu yapılı işletim sistemleri dışında Windows 98, Windows XP ve Windows Vista gibi işletim sistemleri üzerinede kurulabilir. En fazla 5 kullanıcı erişimine destek verir.
Microsoft SQL Server Developer Edition: Sadece geliştiricilerin kullanımına olanak sağlayan bir lisansalama modeline sahip olan sürümdür. Enterprise Edition ile aynı özelliklere sahiptir.
Microsoft SQL Server Desktop Engine (MSDE): Desktop Engine en basit SQL Server sürümüdür. İçerisinde diğer sürümlerde bulunan hizmetleri ve özellikleri barındırmaz. En fazla 25 kullanıcı erişimine destek verir.
Microsoft SQL Server Windows Compact Edition: Windows CE kullanan aygıtlar üzerine kurulabilen, en küçük ve basit veritabanı yönetim sistemidir. PDA ve Cep Telefonlarında çalışan uygulamalar için kullanılır.

KAYNAK: http://cihangirweb.blogspot.com.tr/2015/03/microsoft-sql-server-microsoft-sql.html