Druz İş Sağlığı Uzmanı | DruzOnline Nasıl Yüklenir ve Güncellenir?
Yazılım
DruzOnline Nasıl Yüklenir ve Güncellenir?

DRUZONLINE'I NASIL SORUNSUZ YÜKLERİM?

 

İlk olarak şunu hatırlatalım. Eğer Eset Nod 32, Panda, Trend Micro gibi bir antivirüs kullanıyorsanız kurulum bitene kadar antivirüsünüzü geçici olarak devredışı bırakmanız gerekmektedir. Adı geçen antivirüs yazılımları, DruzOnline'ın kurulum dosyasında bir virüs saptandığına dair bir uyarı vererek kurulumu kesmekte ve kurulum dosyasını silmektedir. Konu hakkında daha ayrıntılı bilgi ve antivirüsünüzü nasıl devredışı bırakabileceğinizi aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak öğrenebilirsiniz.
 

Antivirüs Uyarıları Hakkında Ayrıntılı Bilgi


KURULUM DOSYASININ ÇALIŞTIRILMASI
1. Kurulum dosyasına sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırı tıklayınız.
2. "Kurulumu yönetici olarak çalıştırdığınıza emin misiniz?" sorusuna "Evet" yanıtını veriniz.
3. "SQL SERVER 2008 R2 Express Sürümü otomatik olarak kurulacaktır. Bu onaydan sonra kurulum bitene kadar bekleyiniz. İşleme devam etmek istiyor musunuz" sorusuna eğer bilgisayarınızda bahsi geçen program yoksa "Evet" yanıtını veriniz. Varsa "Hayır" yanıtını vererek sonraki aşamaya geçebilirsiniz.
4. Hoşgeldiniz ekranı karşınıza çıkacak. İleri düğmesine basınız.
5. "Lisans Sözleşmesini Okudum ve Kabul Ediyorum" seçeneğini işaretleyin ve İleri düğmesine basınız.
6. Kullanıcı bilgilerinizi doldurunuz ve İleri düğmesine basınız.
7. DruzOnline'ın bilgisayarınıza kurulacağı klasörü değiştirmek isterseniz "Gözat" düğmesine basarak klasörü seçiniz. İstemiyorsanız doğrudan İleri düğmesine basınız.
8. Programa ait kısayol klasörünün değiştirmek istiyorsanız listeden seçim yapınız.  İstemiyorsanız doğrudan İleri düğmesine basınız.
9. Kurulum özet bilgisi karşınıza gelecek. Bilgilerin doğruluğa emin olun ve İleri düğmesine basınız.
10. Yükleme başlayacak. Eğer bir ActiveX dosyasının register edilemediği ile ilgili bir uyarı gelirse Tamam tuşuna basınız. Yükleme devam edecektir, uyarı çok önem arz etmemektedir.
11. SQL SERVER 2005 yükleme ekranı karşınıza gelecek, Next düğmesine basınız.
12. "I accept the terms in the licence agreement" seçeneğini işaretleyin ve Next düğmesine basınız.
13. Hiçbir seçeneği değiştirmeden doğrudan Next düğmesine basınız.
14. Yüklemeyi başlatmak için Install düğmesine basınız.
15. Yükleme tamamlanmıştır, Finish düğmesine basınız.

BAĞLANTI SİHİRBAZI AYARLARININ YAPILMASI
Bu pencereyi şimdi anlatılacak olan ayarları yapmadan kapatmayınız. 
1. İlk önce "Veritabanını Hazırla" düğmesine basınız. Bir süre bekleyiniz. Gelen pencerede "Veritabanı başarılı bir şekilde oluşturuldu. Şimdi DruzOnline Otomasyon programını açabilrsiniz" bilgisi geldiğinde Tamam düğmesine basınız.
2. Daha sonra "Lokal Sunucu Ayarları" bölümündeki Kaydet düğmesine basınız. Bir süre bekleyiniz. Gelen pencerede "Kayıt tamamlandı. Ayarların geçerli olabilmesi için programı yeniden kapatıp açmalısınız" bilgisi geldiğinde Tamam düğmesine basınız.
3. Bilgisayarınızı yeniden başlatınız ve masaüstündeki DruzOnline kısayolu ile programı çalıştırınız.

*** Eğer dalgınlıkla 1. ve 2. aşamaları yerine getirmeden kurulumu tamamlamışsanız program hata verecek ve çalışmayacaktır. Aynı ayarları programın kurulu olduğu klasördeki Ayarlar.exe dosyasını Yönetici Olarak Çalıştırarak daha sonra da yapabilirsiniz.

*** Herşey hazır. DruzOnline İSG Yazılımı kullanmanın keyfini sürebilirsiniz... ;-)
DRUZONLINE'I NASIL GÜNCELLEYECEĞİM?


          DruzOnline İSG Yazılımının veritabanı ve sürümüyle ilgili güncellemeleri almak için masaüstünüzdeki DruzUpdate kısayoluna sağ tıklayıp     "Yönetici olarak Çalıştır" diyerek çalıştırınız. Eğer masaüstünde kısayol yoksa DruzOnline'ın kurulu olduğu klasöre gidiniz. Kırmızı yıldız simgeli DruzUpdate öğesini tarif edilen şekilde çalıştırınız. İlk önce Bağlan düğmesine tıklayınız. Bir süre bekleyiniz. Ekranda "Veritabanını senkronize et butonuna basarak kontrol edebilirsiniz" yazısı görüldüğünde Senkronize Et düğmesine tıklayınız. Ekrandaki listeye güncelenen öğeler eklenecektir. Güncelleme bittiğinde Çıkış düğmesine basarak DruzUpdate'i kapatabilirsiniz.